SRPSKA KLEOPATRA JE POSTOJALA! Njena sudbina je užasna, a jedino je ona mogla da pomiri naše dve najveće dinastije!
Foto: Wikipedia

Nakon svadbe pala u postelju

SRPSKA KLEOPATRA JE POSTOJALA! Njena sudbina je užasna, a jedino je ona mogla da pomiri naše dve najveće dinastije!

Kleopatra Karađorđević, koje se gotovo niko više i ne seća, bila je jedna od najučenijih žena u našoj zemlji prve polovine 19. veka

Objavljeno:

Kleopatra je drugo dete kneza Aleksandra Karađorđevića i kneginje Perside, sestra kralja Petra I od kog je bila starija 9 godina. Rođena je 26. novembra 1835. godine u Krajovi, u Vlaškoj, gde je porodica živela u to vreme.

Sa svoje četiri godine stiže u Kneževinu Srbiju gde njen otac preuzima ulogu ađutanta kneza Mihaila Obrenovića. Tri godine kasnije, kralja Aleksandra su ustavobranitelji izabrali za kneza Srbije 1842. godine, a dve godine kasnije porodica se preselila u stari dvor, današnju Skupštinu grada Beograda.

foto: Wikipedia

Kada je napunila deset godina, na predlog Ilije Garašanina i Jovana Hadžića, ona i njena dve godine starija sestra Poleksija dobijaju privatnog učitelja, Dubrovčanina Matiju Bana, koji je zbog toga specijalno iz Carigrada doputovao u Srbiju.

Za mladu Kleopatru Karađorđević savremenici su pričali da je bila veoma lepa, ali tiha i povučena. Preminula je vrlo mlada, sa samo 20 godina, a čak se polemiše i da je ona mogla da pomiri porodice Karađorđević i Obrenović, zbog simpatija koje su postojale između nje i kneza Mihaila.

Češki kompozitor i pijanista Alojz Kalauz koji je tih godina boravio u Beogradu, za Kleopatrin 15. rođendan je komponovao pesmu “Što se bore misli moje” na reči koje je napisao knez Mihailo Obrenović.

Sredinom pedesetih godina 19. veka numeru je ponovo komponovao Kornelije Stanković i ta pesma je za vreme druge vlade kneza Mihaila redovno izvođena na balovima u Beogradu.

O tome da li su između kneza Mihaila i mlade Kleopatre postojale neke simpatije ili čak i ljubav koja bi mogla da zauvek pomiri dinastije Karađorđevića i Obrenovića i danas se raspravlja.

Mlada kneževa ćerka živela je na dvoru sve do udaje za Milana Petronijevića, sina Avrama Petronijevića (čoveka koji je više puta bio predsednik Vlade). Venčanje je održano 9. februara 1855. godine u Sabornoj crkvi, a venčao ih je mitropolit beogradski Petar.

Međutim, samo nekoliko meseci kasnije, u julu 1855. godine, Kleopatra je umrla i njihova bračna sreća zauvek je prekinuta. Danas počiva u crkvi Svetog Đorđa na Oplencu, u porodičnoj kripti Kuće Karađorđević. Ni danas se sa sigurnošću ne zna od čega je bolovala, ali najverovatnije je u pitanju bila tuberkuloza.

Kleopatra je ubrzo nakon svadbe pala u postelju i umrla pet meseci kasnije u banji Glajhenberg u Štajerskoj gde je bila na lečenju. Bio je 1. jul 1855. godine. Imala je samo 20 godina.

U Nemenikućama, naselju u opštini Sopot, pod Kosmajem nalazi crkva Svetih apostola Petra i Pavla kao i Kleopatrina česma, za čiju vodu se veruje da je čudotvorna. Nju je podigao knez Aleksandar, otac Kleopatrin, zbog zbivanja tokom prenosa njenih ostataka iz Beograda za Topolu te godine.

Njeno telo ostavljeno je da prenoći u porti starije crkve Vavedenja Presvete Bogorodice; mlade meštanke su tokom noći izatkale pokrov za princezu, a dotadašnji je njena neutešna majka i kneginja Persida poklonila crkvi. Knez je potom u znak zahvalnosti za pokrov podigao česmu u crkvenoj porti koja je skoro vek i po bila u upotrebi; obnovljena je 1997. godine na inicijativu sveštenika Ljubiše Smiljkovića, a delo je majstora Petra Komazeca.

(Espreso.co.rs/ Izvor: opanak.net)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.